IN GESPREK MET:
Jelte Hoving en elwin roelfsema

,,Bij elke brug in Nederland hebben wij wel een verhaal’’

,,Bij elke brug in Nederland hebben wij wel een verhaal’’

Jelte Hoving (58) en Elwin Roelfsema (48) zijn de directeuren/eigenaren van Machinefabriek Rusthoven aan de Stockholmstraat in Groningen. Ze noemen zich vol overtuiging de ‘meesters van staal’ en die titel verdienen ze als bruggenbouwers.

Waar kennen we jullie bedrijf van?
,,Nou bijvoorbeeld van de Sontbrug in Groningen? Deze iconische basculebrug hebben wij helemaal gebouwd. Ook de bewegende delen van de Pieter Smitbrug komen uit onze fabriek. Je kan wel zeggen dat wij bij elke brug in Nederland een verhaal hebben. Bij de ene brug kan het gaan over de slagbomen die wij hebben geplaatst en bij een andere dat we het onderhoud doen. Voor de nieuwe ringweg van Groningen hebben we het contragewicht van de Euvelgunnerbrug van 90 naar 140 ton gebracht en her en der een geluidswal geplaatst. Er zit verder in het ringwegproject niet veel bewegend staal en daar zijn wij wel van. We zijn nu bezig met het bouwen van de Coöperatiebrug voor de Suikerzijde.’

Jelte, wat is jouw achtergrond?
,,Ik werd in 1987 tekenaar/werkvoorbereider bij Machinefabriek Rusthoven. De zoon van oprichter Henk Rusthoven vroeg mij in 2004 om de zaak over te nemen. Ik zeg tot op de dag van vandaag dat ik werk bij mijn eerste liefde. Bruggenbouwen is het mooiste dat er is. Als we het bewegingswerk maken voelen we ons een soort horlogemaker, want het gaat altijd om een honderdste millimeter. In 2021 is Elwin erbij gekomen. Het klikte meteen, wij spreken elkaars taal en voor de continuering en professionalisering van het bedrijf is het een goede stap. We hebben de taken zo verdeeld dat ik me nu vooral op ‘de buitenkant’ concentreer en Elwin zich voornamelijk richt op de organisatie oftewel ‘de binnenkant’.

Elwin, wat is jouw achtergrond?
,,Met mijn HTS-civiel heb ik 22 jaar bij TBI-Infra gewerkt. Ik woonde destijds met mijn gezin in Katwijk, maar in 2020 verhuisden we terug naar het noorden, naar ons geboortedorp Pekela. Ik heb altijd veel affiniteit gehad met het bouwen van stalen bruggen en stond dus meteen klaar om met Jelte mee te kijken hoe hij Rusthoven toekomstbestendiger kon maken. We bleken dezelfde taal te spreken en zo ben ik in 2021 mede-eigenaar/directeur geworden. Ook een verjonging, want ik ben toch maar mooi tien jaar jonger. We kunnen het goed samen vinden en nu hoeft Jelte niet meer overal alleen achteraan te rennen.’’

En lid van ZO
,,We zijn een echt Gronings bedrijf en voelen een duidelijke verwantschap met het bedrijventerrein. Nu we met z’n tweeën aan het roer staan is er meer tijd en gelegenheid om bijeenkomsten van ZO te bezoeken. Wij zitten op grond van de gemeente en zijn natuurlijk erg betrokken bij de ontwikkelingen in ons gebied en dat is ZO ook.’’

Zijn jullie tevreden?
,,Gelukkig gebeurt nu wat wij lange tijd graag wilden. Er waren al jaren plannen voor de Scandinavië-havens en die zijn een stuk concreter geworden. Er ligt een nieuwe gebiedsvisie waarin de gemeente uitspreekt dat er ruimte blijft voor ons type industrie. Het beleid is dat in de nieuwe Stadshavens wonen en werken bij elkaar hoort en daar zijn we erg blij mee. We zijn een werkgever waar pakweg 85 mensen hun boterham verdienen en de meesten wonen in de buurt. Wij willen hier graag blijven.’’

Nog concrete wensen?
,,Omdat het lange tijd onduidelijk was wat hier zou gebeuren was er weinig ruimte voor revitalisering. We hopen dat nu bijvoorbeeld de verlichting in ons donkere gebied wordt aangepakt, maar daar voert ZO ook al gesprekken over. Het is mooi dat de neuzen van de ondernemers hier dezelfde richting op wijzen en dat de gemeente constructief meedenkt.”